.

O myšlence

Někdy na jaře roku 2009 jsme seděli na Sokolském ostrově a jak kolem nás tál sníh, tak se objevovalo spousty odpadků. Nedalo nám to a rozhodli jsme se to posbírat. Soutěžili jsme kdo jich najde sebere víc. A někde tady tenkrát vzniknul nápad, ta prvotní myšlenka. Prošli jsme si asi v dvanácti lidech dnešní trasu Odpad festu a pak jsme si u kolejí posedali do trávy a zahráli si sami na své hudební nástroje a oslavili tak náš vlastní malý dobrý skutek. Byl to prima pocit a chtěli jsme to zopakovat. Slovo dalo slovo a o rok později jsme se sešli ve větším počtu a i program už byl zajímavější. Vůbec nejvíc se pak zapsal třetí a čtvrtý ročník díky podpoře Nadace Vodafone Česká republika. Tehdy se nám podařilo se zapsat do povědomí lidí. Asi nejhlavnější myšlenka pro nás je ukázat lidem, že je potřeba vlastní přičinění. Jít příkladem a upozornit na to, že je někde nějaký problém. Chceme lidi přimět k zamyšlení především nad sebou samými. Proto je pro nás první část festivalu - průvod, tak důležitá. Doufáme, že člověk, který vlastníma rukama pomůže uklidit město, nejen, že už později na zem odpadek nezahodí, ale bude i příkladem pro ostatní..

Středa 20.5.2009 15:00

Ročník 2009 Tak tohle je vážení fotka nás, dvanácti prvních sběračů, kteří onehdá nešli jenom kvůli Odpad festu, ale také na podporu Světového pochodu za mír a nenásilí. Během průvodu po naší dnes už klasické trase se k nám ještě přidalo několik dalších sběračů. Kulturního programu se zúčastnilo cca 30 lidí a k vidění byly bubenické skupiny Bummmbuk a Big Bam Bulls, které hrály nejdříve každá hezky zvlášť po sobě. Když se pomalu setmělo, vypukl ukrutný a nespoutaný bubenický jam členů obou skupin a také náhodně přítomných šílenců, kteří také na něco mydlili. Spolu s ohnivými mágy v podání Tohuwabohu, kteří točili a plivali oheň, div se jim nezapalovala lejtka, jsme si užili parádní akcičku, která skončila, jak jinak, než-li bez úhon a jako vždy s čistým štítem.

Ročník 2010

Druhého ročníku se zúčastnilo 48 sběračů, kteří po cestě nasbírali auto káru plnou odpadků (viz. galerie). Freezing v průvodu už nevedl "krysař" s flétnou, ale moderátorská dvojice s megafonem. Kulturního programu se zúčastnilo něco málo okolo stovečky lidí, kteří viděli hudební produkci v podání skupin Big Bam Bulls, BummmBuk, Fadžitulikistulán a Colectiv. K vidění bylo také Studentské univerzitní divadlo SUD a jako třešničku na dortu jsme si dali opět masakrální bubenický jam a samozřejmě fireshow, stejně jako loni, opět v podání Tohuwabohu, které ani tentokrát nezklamalo a předvedlo ještě větší šílenosti než v předešlém ročníku. Celá show (až na fireshow :-D ) se tentokrát odehrávala na amatérském pódiu, sestaveném našimi předními inženýry, a to z haky lešení a všeho možného, co kde vyhrabali, což se už dá považovat za určitou formu recyklace (jsme prostě šikulové). A i když se pod Fadžitulikistulánama kejklalo nahoru a dolu, ze strany na stranu a horním rohem kapala voda bubeníkovi skoro na hlavu, bylo pro nás toto polorecyklované a po akci i polorozpadlé podium nadstandardem na který nikdy nezapomeneme :-D. Součástí akce byl i bar, díky kterému pár našich organizátorů nebylo úplně ve své kůži, ale tak trochu v kůži opičí... ,-) a zdaleka v tom nebyli sami.

Ročník 2011

Třetí ročník byl zlomový pro historii celého Odpad festu. Skupina organizátorů dostala grant od Nadace Vodafone České republiky, čímž získala prostředky pro profesionální zabezpečení festivalu a nalákání dalších kapelek. Průvod čítal rekordních 450 sběračů a posbíralo se přes 1000 litrů odpadu, což bylo maloučko náročnější, co se týče koordinace - ale nic, co bychom nezvládli. A stálo to za to, protože freezing v tolika lidech byl fakt boží. Kulturního programu u kolejí Jihočeské univerzity se kromě všech kapelek z předešlého ročníku, SUDU a Tohuwabohu (fireshow), zúčastnili také skupiny El Tenere, Vees a Pub Animals. A musím vám lidičky říct - Jéé, ti hráli! Během programu se také kromě jiného soutěžilo o trička a další super ceny. Jediné, co se celému organizátorskému týmu opravdu nelíbilo, byl nepořádek na zemi, který pařící účastníci vršili pod svýma nohama. Dobytci!!! Naši moderátoři se tedy sebrali, stopnuli právě hrající skupinu (myslím, že to byli zrovínka Pub Animals), a nenechali je znovu zahrát, dokud většinu bordelu nepořádní účastníci neposbírali, čemuž samozřejmě předcházel menší káravý proslov. Ovšem nestačili jsme se divit, jak rychle byla většina odpadu uklizená a vesele se pařilo dál. Jako třešničku na dortu jsme tentokrát nezvolili fireshow, i když jsme se o Tohuwabohu rozhodně nepřipravili, nýbrž v Budějovicích známého a oblíbeného Colectiva. Ten chlapík si to fakt úžasně dává a navíc má, dle mě, takovou zvláštní schopnost spojovat lidi v kolektiv - proto si asi říká tak, jak si říká. Jooooooooooo! Jenom škoda, že v půl jedenácté večer musel být Colectiv utnut, kvůli policii, které vadilo, že nemáme povolení hrát po desáté večerní. Hups! Že by organizační tým zapomněl ??? :-D /poznámka Jiřího - nezapoměl Kalousi :) - prostě nám ho nedali.. :( / Každopádně jako vždy bez úhon a s čistým štítem i místem konání akce. Takže se vesele můžete těšit na tu další akci, která bude opět o něco velkolepější.

Projekt je realizován za podpory Nadace Vodafone Česká republika. Projekt je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice.